top of page

HAE KURSSILLE

Kursseille haku on nyt auki!

Kursseille haetaan 22.5.2026 mennessä sähköpostitse: info@kangasniemenmusiikkiviikot.fi

 

Viestissä tulee mainita hakijan nimi ja yhteystiedot, mille kurssille hakee ja liitteenä pyydetään lähettämään CV ja laulunäyte.

 

Kursseille valituille ilmoitetaan 5.6.2026 mennessä.

Tiedustelut:
Sari Tulla
Puh. 040 0 859 658
sari.tulla@kangasniemi.fi

Hae kurssille
Opettajat

Opettajat

Antti Suhonen

Valmistuttuaan oopperalaulajaksi Sibelius-Akatemiasta bassobaritoni Antti Suhonen jatkoi opintojaan Zürichin Kansainvälisessä Ooppera-studiossa. Suomen Kansallisoopperassa Suhonen debytoi 1982 ja Zürichin oopperassa 1986.  

 

1987–1991 Suhonen oli kiinnitettynä Badenin Valtionoopperan vakituiseen solistikuntaan ja lauloi samaan aikaan vierailijana lukuisissa muissakin Saksan oopperataloissa kuten Baijerin Valtionoopperassa Münchenissä, Wiesbadenissa, Hannoverissa, Mannheimissa ja Essenissä.
Hän esiintyi useasti myös mm. Kööpenhaminan Kuninkaallisessa Oopperassa sekä Suomessa Savonlinnan Oopperajuhlilla.
1990 Suhonen kiinnitettiin Suomen Kansallisoopperaan, jossa häntä kuultiin 90-luvun aikana lukuisissa mieleenpainuvissa tehtävissä.
Berliinissä Antti Suhonen lauloi vakituisena vierailijana säännöllisesti Berliinin Valtionoopperassa sekä Deutsche Operassa, vuodesta 1993 lähtien aina vuoteen 2001 saakka.


Suhosen hyvin laaja oopperarepertuaari käsitti lukuisia oopperakirjallisuuden sellaisia keskeisiä rooleja kuin Figaron häiden Figaro, Don Giovannin Leporello, Cosi fan tutten
Don Alfonso, Taikahuilun Kaitsijapappi, Sevillan parturin Basilio, Lemmenjuoman Dulcamara, Kohtalon voiman Melitone, Rigoleton Sparafucile, Anna Bolenan Enrico, Wozzeckin Doktor, Boris Godunowin Rangoni ja Warlaam, Bartokin Ritari Siniparta tai Faustin Mefisto. Lisäksi hän lauloi monissa tuon ajan uusissa suomalaisissa oopperoissa kuten Einojuhani Rautavaaran Vincent, Aulis Sallisen Palatsi ja Erik Bergmanin Det Sjungande Trädet.


Oopperatyönsä ohella Antti Suhonen oli varsin kysytty konserttisolisti kotimaassa säännöllisesti mm. Radion Sinfoniaorkesterin sekä Helsingin, Tampereen, Turun ja
muiden kaupunginorkestereiden solistina sekä eri puolilla Eurooppaa, Yhdysvalloissa ja Kauko-idässä.


Hän työskenteli mm. sellaisten kapellimestarien ja ohjaajien kuin Nello Santi, Nicolaus Harnoncourt, Daniel Barenboim, Pierre Boulez, Zubin Mehta, Helmut Rilling sekä Jean-Pierre Ponnelle, August Everding, Harry Kupfer, Gian-Carlo del Monaco ja Götz Friedrich kanssa. Viimeisinä vuosinaan laulajana Suhonen esiintyi vielä esim. Tel Avivissa ja Jerusalemissa Zubin Mehtan johtamien Israelin Filharmonikkojen solistina sekä
Chicagon Sinfoniaorkesterin solistina Pierre Boulezin johdolla.


Aktiivisen laulajan uransa jälkeen Antti Suhonen on toiminut opettajana Sibelius Akatemiassa sekä pitänyt mestarikursseja niin Suomessa kuin ulkomailla

AnttiSuhonen.jpg
Tuula Promokuva Väri.jpeg

Tuula Hällström

Pianisti Tuula Hällström on jo aivan muusikontaipaleensa alussa viehättynyt yhteismusisoinnista. Kamarimusiikkia hän pääsi soittamaan paljon musiikkiopistoaikoina Länsi-Helsingissä, ja työskentely viulisti Anna Malmivirran (o.s. Kahanpää) kanssa palkittiin Juvenalia kamarimusiikkikilpailun voitolla vuonna 1995. Yhteistyö laulajien kanssa tempaisi Hällströmin pauloihinsa jo heti Sibelius-Akatemiassa alkaneiden solististen opintojen alussa ja niinpä, voitettuaan vuonna 1999 Kangasniemen Musiikkiviikkojen aikanaan vuosittain järjestämän, tuolloin Suomen ainoan lied-pianistikilpailun, Hällström onkin konsertoinut ja työskennellyt useiden eri laulajien kanssa ja on ollut haluttu pianisti laulukilpailuissa, oopperaproduktioissa ja laulun mestarikursseilla. Viimeisimmäksi hän on konsertoinut mm. Reetta Haaviston, Tuuli Takalan, Kristian Lindroosin, Silja Aallon, Mari Palon, Juha Kotilaisen, Juho Punkerin, Waltteri Torikan ja Essi Luttisen kanssa.​Hällström on toiminut vuodesta 2005 lähtien Sibelius-Akatemian laulumusiikin säestäjänä, avaten musiikillisen vuoropuhelun kieltä maamme nuorille laulajille. Hällströmin omina musiikillisina innoittajina ja opettajina ovat olleet mm. Collin Hansen ja Erik T. Tawaststjerna, jonka johdolla hän suoritti pianodiplominsa Sibelius-Akatemiassa erinomaisin arvosanoin. Hällström on konsertoinut Suomessa useimmilla merkittävillä musiikkijuhlilla. Muista maista mainittakoon Ruotsi, Japani, Italia, Viro, Puola, Britannia, Unkari, USA ja Venäjä.​Sopraano Tuuli Takalan kanssa Hällström debytoi suomalaisen musiikin levyllä “Tuulia”, joka ilmestyi joulukuussa 2017 osana Suomi 100 -juhlaohjelmaa. Maaliskuussa 2019 julkaistiin “Songs of Late Summer” -levy, jolla Hällström esittää basso Sami Luttisen kanssa Yrjö Kilpisen ja Mikko Heiniön laulumusiikkia. Ilkka Kuusisto -levy Mari Palon ja Waltteri Torikan kanssa ilmestyi toukokuussa 2019 ja saman vuoden jouluna Joulutarina-levy yhdessä Eija Ahvon ja Juho Punkerin kanssa.

Reetta Haavisto

Sopraano Reetta Haavisto on Sibelius-Akatemiasta valmistunut oopperalaulaja ja ammattikorkeakoulu Metropoliasta valmistunut laulupedagogi, jolle opettaminen laulamisen ohella on intohimo.

”Olen opettanut oopperalaulajantyöni ohella niin laulun opiskelijoita kuin ammattilaisiakin mm. mestarikursseilla, yksityisesti, Suomen Lied-akatemia ry:ssä, Lahden ammattikorkeakoulun Taideinstituutissa ja Malmön oopperakoulutuksessa Ruotsissa. Tällä hetkellä opetan pääaineisia laulunopiskelijoita Helsingin ammattikorkeakoulu Metropoliassa ja Tampereen ammattikorkeakoulussa.”

 

Niin kansallisissa kuin kansainvälisissäkin laulukilpailuissa Reetta Haavisto on voittanut lukuisia palkintoja, erityisesti Lied-musiikissa.

Viimeisimmistä menestysrooleista Suomen kansallisoopperan lavalla mainittakoon Turandotin Liù, uuden Ring-tuotannon Reininkulta-osan Freia ja Valkyyria-osan ykkösvalkyyria-Helmwige.

haavisto reetta.jpg
Sirkku Wahlroos-Kaitila_3331 (2).jpeg

Sirkku Wahlroos-Kaitila

Sirkku Wahlroos-Kaitila toimii laulun yliopettajana Metropolia Ammattikorkeakoulussa sekä laulun tuntiopettajana Sibelius-Akatemiassa. Myös mestarikurssit sekä kesäkurssit niin kotimaassa kuin Keski-Euroopassakin kuuluvat hänen työnkuvaansa. Sirkku Wahlroos-Kaitila on suorittanut loppututkinnot Wienin musiikkiyliopiston ooppera-, oratorio- ja liedosastoilta. Oratorio- ja oopperatehtävien lisäksi hän on konsertoinut erilaisin liedohjelmin Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Unkarissa, Iso-Britanniassa, Ruotsissa ja Islannissa.

bottom of page